Poradnik

11 skrótów klawiszowych Photoshop które musisz znać!

Kiedy niedawno robiłem porządki na moim kanale youtube, zauważyłem, że klip z retuszu portretu mojego brata sprzed 3 lat przekroczył 10.000 odsłon. Pomyślałem, że powinienem odkurzyć dział „photoshop demonstrations”…


…ponieważ te filmiki, wśród internautów, mają branie niemal tak dobre jak wylewne biusty w trawie, czy zdjęcia rudych kotków. Od razu przypomniało mi się ile czasu i nerwów kosztowało mnie spłodzenie tamtych 3 klipów i momentalnie mi się odechciało.

Pomyślałem natomiast, że zanim nabiorę chęci i znajdę wenę do nagrania kolejnych klipów, napiszę krótki artykuł o moim zdaniem najważniejszych skrótach klawiszowych używanych w Photoshop’ie podczas retuszu zdjęć. To nie są super zaawansowane skróty od megaturboskomplikowanych narzędzi i super patentów retuszerskich, po których polecą was na digu, peelu, czy innym maksmodelsie. To absolutna podstawa, bez której ciężko jest mi sobie wyobrazić sprawne pucowanie foteczek na dłuższą metę. Jeśli te skróty są wam doskonale znane, dobrze dla was. Potraktujcie to jak powtórkę z rozrywki. Jeśli nie znacie żadnego z nich, cóż, bierzcie i jedzcie z tego w ciszy i skupieniu.

11 skrótów klawiszowych Photoshop które musisz znać!


 

1. CTRL+J (Duplikuj  warstwę)

Od tego skrótu powinniście zaczynać każde majstrowanie przy zdjęciach. Powielamy wejściową warstwę i dopiero na nowej zaczynamy zabawę. W ten sposób w każdej chwili mamy pod ręką surowy backup, bez konieczności wciskania revert i utraty dotychczasowej pracy. Skrót jest też nieoceniony przy retuszowaniu skóry, w każdej chwili możemy odznaczyć (oczko) nową warstwę obserwując zmiany, upewniając się, że to co robimy na górnej warstwie zmierza w kierunku dobrego zdjęcia, a nie fotopotworka.


2. Trzymaj SPACJĘ (Przesuwanie zdjęcia)

W dowolnym momencie, używając dowolnego narzędzia, wciśnij spację, a Twój kursor zamieni się w białą łapkę. To znak, że chwytając zdjęcie lewym przyciskiem myszy, możesz je dowolnie przesuwać. Jeśli skrót nie działa, oznacza to, że znajdujesz się w niewłaściwym widoku. Wciskaj „F” aż będzie hulać.

podpowiedź: jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poszukaj i zaznacz w opcjach „przybliżanie i oddalanie scroll’em myszy”
podpowiedź: „V” – przesuwanie zaznaczonego elementu, nie całego zdjęcia.3. „D” (Resetuj kolory)

Dokładniej chodzi o kolor narzędzia oraz kolor tła, czyli tych dwóch kwadracików znajdujących się na dole paska narzędzi. Po wciśnięciu „D” kolor narzędzia zmieni się na czarny, a kolor tła na biały. Bardzo pomocny skrót przy wszelkim maskowaniu.

 4. „X” (Zamiana koloru narzędzia z kolorem tła)

Podobnie jak wyżej, skrót dotyczy dwóch kwadracików. Tym razem, wciskając „X”, zamieniamy kwadraciki miejscami. Narzędzie staje się białe, tło czarne. Również nieodzowny skrót przy maskowaniu. Pozwala błyskawicznie przełączać się między czarnym, a białym kolorem.
5. „B” (Pędzel)

Narzędzie stare jak paint. Wracamy do niego przy różnych okazjach. Jedną z najważniejszych, po raz kolejny, będzie maskowanie.

 6. Liczby od 1 do 0 (Zmiana wartości krycia narzędzia)

Bardzo przydatny skrót jeśli chcemy błyskawicznie zmieniać wielkość krycia danego narzędzia. Może to być np. pędzel, stempel, gumka, plater etc. Po wciśnięciu liczby 1, nasze krycie wynosić będzie 10%. Analogicznie po wciśnięciu 3, będzie to 30%. Ale po wciśnięciu szybko po sobie 4 i 5, krycie ustawi się na 45%.

 podpowiedź: po wciśnięciu „V”, a następnie liczby 1-0, zmienisz wielkość krycia zaznaczonej warstwy.

7. CTRL+I (odwróć)

Kolejny ułatwiający życie skrót. Odwrócić można wszystko. Nas, jak zwykle, najbardziej interesować będzie odwracanie masek. Same maski można kopiować między warstwami, używać tych samych, często odwracać.

podpowiedź: zaznacz maskę, a następnie, trzymając ALT, przeciągnij ją na dowolną warstwę. W ten sposób skopiujesz samą maskę.

8. ALT+Lewy przycisk myszy na maskę (podgląd maski)

Przy pracy na maskach ten skrót jest niezbędny. I prawdę mówiąc nie wiem gdzie w menu szukać tej funkcji. Trzymając ALT, kliknij maskę warstwy, aby zobaczyć na zdjęciu jak dokładnie wygląda Twoja maska.

podpowiedź: klikając na maskę trzymając SHIFT włączasz/wyłączasz maskę bez konieczności jej usuwania9. CTRL+ALT+SHIFT+E (Spłaszcz wszystko do nowej warstwy)

Wyobraź sobie sytuację, iż Twój obrazek składa się z kilkunastu warstw, na każdej inny element. Na koniec chcesz z całości wystemplować kilka rzeczy. Możesz albo szukać każdego elementu na odpowiedniej warstwie, lub ustawić się na ostatniej warstwie (pierwsza z góry) i użyć skrótu. Photoshop spłaszczy całość i wrzuci do nowej warstwy na samą górę. Tamte kilkanaście warstw zostaje bez zmian. W razie gdybyś jednak zmienił zdanie co do którejś z nich.

Na koniec jedne z moich ulubionych skrótów ever. Odkrytych przez zupełny przypadek przy wciskaniu wszystkiego naraz kiedy szlag mnie trafiał nad nieszczęsnym zdjęciem. Niezwykłość ich polega na tym, że można je stosować bez odrywania prawej ręki od myszy, a lewej od klawiatury. Skróty te działają nawet przy skraplaniu boczków, nosów i brzuszków.10. ALT+PP+Lewo/Prawo (rozmiar narzędzia)11. ALT+PP+Góra/Dół (twardość narzędzia)Uprzedzając całą lawinę pojękiwania, że to wcale nie są najważniejsze skróty, a poza tym warstwy i maski są bez sensu, bo ważny jest efekt, a nie droga jego uzyskiwania, oświadczam, iż lista jest zupełnie subiektywna i służy przede wszystkim mojej własnej wygodzie pracy oraz jest efektem długotrwałego dopracowywania własnego workflow. Jeśli nie używacie w ogóle warstw, ani masek, połowa skrótów nie jest wam do niczego potrzebna. Pytanie tylko, czy to nie najwyższy czas, żeby się tych rzeczy nauczyć? Żeby nie było wstydu jak kiedyś potomek zapyta „Tato, a pokaż jak obrabiałeś foteczki mamy w 2013 kiedy jeszcze istniał photoshop..?”

Udanego oraz zoptymalizowango retuszowania!