Tutaj jesteś

Dlaczego warto czytać książki?

4 sierpnia 2022 Książki dlaczego warto czytać książki


Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na nasz umysł, co zostało potwierdzone przez wiele badań naukowych. Chociaż kiedyś książki były głównym źródłem informacji i z nich czerpaliśmy wiedzę, dziś częściej sięgamy do internetu. Dlaczego warto czytać książki? Jakie gatunki książek będą dobrym wyborem?

Sprawdź także: Jak pozować do zdjęcia – przydatne wskazówki dla amatora

Zalety czytania książek

Chociaż niektórzy wyrokowali, że pojawienie się na rynku e-booków sprawi, że książki w formie papierowej odejdą w zapomnienie, tak się nie stało, co więcej druk nadal ma się dobrze. Dlaczego warto czytać książki? Bo czytanie zwiększa inteligencję, książki zazwyczaj są dobrym źródłem wiedzy, co więcej poszerzają nasze słownictwo. Dzięki regularnemu czytaniu bez wątpienia lepiej wypadniemy na różnego rodzaju testach.
Czytanie jest w stanie zwiększyć wydolność naszego mózgu, a więc jego praca będzie bardziej efektywna. Regularne sięganie po lekturę poprawi kondycję komórek mózgowych, pozwoli na lepsze i szybsze zapamiętywanie. Niestety wraz z wiekiem starzeje się również nasz mózg, można ten proces jednak opóźnić, co wykazały badania naukowe.

W dzisiejszych czasach żyjemy na wysokim obrotach, dlatego bardzo często chodzimy zestresowani. Sięgając po książkę, będziemy w stanie się zrelaksować, w ten sposób można zredukować stres nawet o 69%. Co ciekawe wcale nie ma tak dużego znaczenia to, po jaką książkę sięgniemy. Ważne będzie natomiast to, żeby historia była dla nas wciągająca.

Książka w wersji papierowej czy e-book?

Chociaż e-booki wydają się lepszym rozwiązaniem, bo są bardziej praktyczne, to okazuje się, że przewracanie kartek w książce pozwala lepiej zrozumieć tekst. Nie są to informacje wyssane z palca, bo mają one potwierdzenie w badaniach naukowych. E-booki i audiobooki cieszą się obecnie dużym powodzeniem, jednak książki w wersji papierowej mają się równie dobrze i nic nie stoi na przeszkodzie, aby odeszły w zapomnienie.

Czytanie uczy myślenia

Słowa to podstawowy element w komunikacji międzyludzkiej, które stanowią podstawę naszego myślenia. Język jest najbardziej uniwersalny, książka to dużo lepsze rozwiązanie, niż przekaz telewizyjny, czy radiowy. Za pomocą słów jesteśmy w stanie opisać rzeczywistość, ale także przeżycia wewnętrzne, których doświadczamy. To słowa sprawią, że jesteśmy istotami myślącymi w przeciwieństwie do zwierząt, które nie potrafią komunikować się werbalnie. Czytając, poniekąd uczymy się myślenia, dzięki temu mamy własne zdanie, nie idziemy za tłumem, analizujemy swoje zachowanie, a także otaczający nas świat.

Czytanie daje naprawdę wiele dobrego, dlatego warto sięgać po lekturę regularnie. Chociaż nie każdy jest świadomy tego, jak pozytywny wpływ ma na nasz mózg czytanie, jeśli sobie to uświadomimy, na pewno zaczniemy sięgać po książki częściej. Czytanie rozwija, uczy, dostarcza wiedzy oraz rozrywki, dlatego jest to dobra forma spędzania wolnego czasu. Dzięki słowom zapisanym na papierze ćwiczymy swój umysł, stajemy się bardziej uważni i jesteśmy w stanie się odprężyć i zrelaksować.

https://aseptyczny.pl/jak-zaczac-pisac-bloga/

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

książki o sztuce które warto mieć na swojej półce