Tutaj jesteś

Słowniki dla uczniów – jakie warto mieć w domu?

12 kwietnia 2023 Książki Słowniki dla uczniów


Twoja pociecha niedługo idzie do szkoły? Zobacz, jakie słowniki mogą być dobrym zakupem!

W procesie edukacji bardzo często potrzebne są słowniki. To właśnie w nich uczniowie mogą znajdować wyjaśnienia różnych słów i pojęć, których znaczenia nie znają. Obecnie słowniki dostępne są zarówno w wariantach książkowych, jak i komputerowych. Co wybrać? Jakie typy słowników warto mieć w domu?

Słownik książkowy czy komputerowy – jaki będzie lepszy dla ucznia?

Zarówno słowniki zwykłe, książkowe, jak i komputerowe mają swoje zalety i wady, wobec tego warto uwzględnić je przed ich doborem. Czy słowniki zwykłe będą dobrym zakupem? A może wystarczy dostęp do internetu, by skorzystać ze słowników online?

Słowniki książkowe

Zwykłe słowniki to fizyczne książki, które możesz trzymać w dłoniach i przeglądać, aby znaleźć konkretne słowo. Znajdujące się w nich słowa są zazwyczaj uporządkowane alfabetycznie, a niektóre zawierają dodatkowe elementy, takie jak ilustracje, przykładowe zdania i wskazówki dotyczące wymowy. 

Główną zaletą zwykłych słowników jest to, że nie połączenia z siecią, więc można mieć do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie. Rozwijają również w dziecku umiejętności związane z wyszukiwaniem słów, czytaniem ze zrozumieniem, analizą. Z drugiej strony mogą ograniczone pod względem liczby słów, a także mogą być nieporęczne i ciężkie.

Słowniki online

Z drugiej strony słowniki dostępne za pośrednictwem internetu to narzędzia cyfrowe, do których można uzyskać dostęp na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Często są bardziej obszerne niż zwykłe słowniki, zawierają większą liczbę definicji oraz mogą także prezentować dodatkowe elementy, których nie mają zwykłe słowniki, takie jak wymowa dźwiękowa, odsyłacze do innych stron. 

Słowniki komputerowe są wygodniejsze w użyciu niż zwykłe słowniki, ponieważ można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca, o ile ma się połączenie z internetem. Wymagają jednak posiadania odpowiedniego urządzenia, aby uzyskać do nich dostęp, co może być problemem w niektórych sytuacjach.

Jakie słowniki będą dobrym zakupem dla ucznia?

Dla uczniów polecane są najczęściej poniższe słowniki:

Słownik ortograficzny

Jeden z najczęściej używanych słowników wśród uczniów, który pomaga w nauce zasad ortografii.

Słownik języka polskiego

Słownik ten zawiera definicje i wyjaśnienia słów w języku polskim. Jest przydatny dla uczniów, którzy chcą poprawić swoje słownictwo i zrozumienie języka.

Słowniki języków obcych

Te słowniki prezentują tłumaczenia słów i zwrotów z jednego języka na inny. Są przydatne dla uczniów, którzy uczą się nowego języka.

Słowniki obrazkowe

Zawierają ilustracje, które pomagają uczniom rozpoznawać i rozumieć słowa. Są przydatne dla małych dzieci, które uczą się czytać i pisać.

Słowniki synonimów i antonimów

Te książki zawierają synonimy i antonimy słów. Za ich pomocą można poszerzyć swoje słownictwo.

Słowniki tematyczne

Dotyczą określonych przedmiotów, takich jak biologia, matematyka lub historia, oraz zawierają definicje i wyjaśnienia słów związanych z tymi przedmiotami. 

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakładka do książki ręcznie robiona