Tutaj jesteś

Jak zacząć morsować?

27 września 2022 Lifestyle jak zacząć morsować


Morsowanie w ostatnich latach cieszy się naprawdę bardzo dużą popularnością. Chociaż wizja kąpieli w lodowatej wodzie może przerażać, to gdy raz się odważymy, wyniesiemy z tego duże korzyści. Jak zacząć morsować? Jak się do tego przygotować?

Zobacz także: Jakie można mieć hobby?

Morsowanie – podstawy

Wbrew pozorom wejście do wody, która ma poniżej 4 stopni Celsjusza, wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Co więcej, dzięki tego typu regularnym kąpielom będziemy bardziej zahartowani i to nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Jak zostać morsem? Po pierwsze warto zdawać sobie sprawę z tego, że dużo łatwiej będzie nam wejść do zimnej wody zimą, niż latem. Po drugie, zazwyczaj główną przeszkodą w rozpoczęciu morsowania, zazwyczaj jest nasza głowa. W przypadku, gdy dobrze się przygotujemy, wówczas nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z wejściem do wody.

Morsowanie nie jest takie złe i nieprzyjemne, jak może się wydawać. Oczywiście warto się do niego odpowiednio przygotować. Na początku należy wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dzięki temu wykluczymy przeciwwskazania, do których należą między innymi choroby serca, niedoczynność tarczycy, ciąża, otwarte rany, choroby z nietolerancją zimna, schorzenia górnych dróg oddechowych itp. Druga ważna sprawa to praktykowanie zimnych pryszniców. Można zdecydować się także na morsowanie w wannie, które bez wątpienia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy w planie wejść do lodowatego jeziora, zalewu lub rzeki. Stosowanie zimnych kąpieli lub natrysków obniży ryzyko szoku termicznego podczas właściwego morsowania. Im więcej treningów w wannie zrobimy, tym lepiej dla nas. Morsowanie w wannie być może wydaje się zabawne, ale naprawdę jest dobrym początkiem.

Zalety morsowania

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na morsowanie? Bo dzięki temu można zwiększyć odporność organizmu i go zahartować. To sprawia, że bez wątpienia będziemy bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje oraz choroby. Do zalety morsowania można zaliczyć także poprawę kondycji skóry, dzięki temu można też pozbyć się z niej toksyn. Zimne kąpiele pozytywnie wpływają także na stany zapalne, które są redukowane, a skóra szybciej się regeneruje. Regularne morsowanie sprzyja też zwiększeniu wydolności układu sercowo-naczyniowego.

Jak się przygotować?

Morsowanie nie jest dla każdego, jednak jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazać medycznych, wówczas warto spróbować. Najlepiej zdecydować się na morsowanie w towarzystwie, można na przykład poszukać klubu morsów, którzy udzielą nam cennych wskazówek oraz pomogą się przygotować do pierwszego wejścia do wody. Ważne będzie dobranie odpowiedniego stroju do morsowania, trzeba pamiętać o odpowiednich butach, rękawiczkach i czapce. Jeśli to nasze pierwsze morsowanie, lepiej rozpocząć tę przygodę jesienią, a nie siarczystą zimą, gdyż może być to dla naszego organizmu zbyt duży szok. Oczywiście do morsowania trzeba się odpowiednio przygotować i potrenować, dzięki temu na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Decoupage