Tutaj jesteś

Zasady feng shui

26 września 2022 Lifestyle zasady feng shui

Feng shui pojawiło się w starożytnych Chinach, aby dać odpowiedź na pytanie w zakresie tego, jak zaplanować przestrzeń, aby żyło się w niej zgodnie ze środowiskiem naturalnym. Pojęcie feng shui jest opisywane w formie dwóch chińskich piktogramów oznaczających wiatr i wodę. Na czym polega chińska sztuka aranżacji feng shui?

Zobacz także: Jakie można mieć hobby?

Główne założenia feng shui

Zasady feng shui polegają na odpowiednim dopasowaniu poszczególnych elementów, tak aby osiągnąć harmonię oraz spokój. Podstawą jest tutaj odpowiednie przekierowanie przepływu energii. Aranżacja domu zgodnie z zasadami feng shui to odpowiedni sposób dzielenia przestrzeni na części, które będą wpływać na różne aspekty naszego życia. Jak się za to zabrać? Na plan domu nakłada się siatkę bagua, która daje możliwość precyzyjnego określenia, jakie obszary domu wpływają na nas pozytywnie, a które działają negatywnie. Zasady feng shui mówią też o tym, że poszczególne strefy i miejsca w domu oddziałują na konkretne aspekty naszego życia, na przykład na finanse, pracę, miłość. Jeżeli więc w odpowiedni sposób zaplanujemy aranżację domu lub mieszkania, to będziemy mogli cieszyć się powodzeniem w życiu oraz dobrym samopoczuciem. Chodzi o wyznaczenie odpowiednich miejsc na sypialnię, biuro, salon, ale także o ustawienie wyposażenia w konkretny sposób. Meble powinny być na przykład ustawione w ten sposób, aby nie zaburzały przepływu energii.

Koncepcja

Feng shui jest koncepcją, według której siły natury sprowadzają się do ośmiu trygramów. Według zasad feng shui części te są interpretowane jako sfery życia takie jak:

– kariera,
– wiedza,
– małżeństwo,
– rodzina/zdrowie,
– dzieci,
– bogactwo i pieniądze,
– sława i reputacja,
– pomocni ludzie.

Trzeba zwrócić uwagę także na zasadę pięciu żywiołów, która stanowi rozwinięcie teorii Yin i Yang. Są one reprezentowane między innymi przez takie żywioły jak:

– woda (narodziny i śmierć),
– drzewo (dzieciństwo),
– ogień (młodość),
– ziemia (dojrzałość),
– metal (starość).

Przepływ energii

Według feng shui energia cały czas krąży we wszechświecie, to jest główne założenie całej koncepcji. Nasze otoczenie i cała Ziemia jest pełna energii, która może przynieść nam korzyści lub wręcz przeciwnie tj. niepowodzenia i złe samopoczucie. Ważne jest to, aby środowisko, w którym żyjemy, było harmonijne, tak aby energia mogła przepływać swobodnie. Inaczej jej ruch może być całkowicie zablokowany lub zaburzony, co negatywnie wpłynie na nasze życie. Warto zatem zdecydować się na urządzenie swojego życia oraz przestrzeni tak, aby energia nie napotykała żadnych przeszkód. Jak zaaranżować przestrzeń? Przede wszystkim nasz dom musi posiadać przestronne wejście, do wnętrz należy wpuścić jak najwięcej światła, duże znaczenie będą mieć także materiały wykończeniowe, które powinny być naturalne. Estetyka ma w tym wypadku także duże znaczenie, przestrzeń musi być czysta, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalna i prosta. Czy warto zastosować zasady feng shui podczas urządzania wnętrz? Bez wątpienia tak.

WZORYWIDZE

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Decoupage