Tutaj jesteś

Jak zmotywować się do nauki? Znamy sposoby!

2 sierpnia 2022 Lifestyle jak zmotywować się do nauki

Proces uczenia się jest długi oraz często bardzo monotonny. Aby przyswoić jakąś dawkę wiedzy potrzebujemy dużo wytrwałości i motywacji. Skąd ją wziąć? Jak zmotywować się do nauki? W tym artykule przybliżymy Ci kilka sposobów i zdradzimy parę dar, które pomogą odmienić twoją relację ze zdobywaniem wiedzy. Nauka może być źródłem satysfakcji oraz samozadowolenia.

Zobacz także: Dlaczego warto czytać książki?

Wyznacz sobie cel!

W nauce bardzo ważnym jest ustalenie sobie konkretnego celu. Spróbuj realnie ocenić swoje szanse oraz znaleźć coś do czego dążysz. Jeśli uczysz się języka obcego, za zadanie wyznacz sobie zdanie certyfikatu językowego na danym poziomie. Przygotowujesz się do egzaminu maturalnego lub sesji egzaminacyjnej na studiach? Określ jakie wyniki chciałbyś uzyskać i spróbuj podjąć się planu. Kiedy znasz już swój cel, rozpisz plan nauki. I jak najbardziej się go trzymaj.

Jak zmotywować się do nauki? Rób to co lubisz!

Kiedy coś lubimy łatwiej jest nam się zmotywować do działania. Jednak, samo poczucie lubienia jakiejś czynności często jest niewystarczające. Spróbuj ocenić jaka technika przyswajania wiedzy najlepiej działa na Ciebie, może się okazać, że dopiero wtedy zaczniesz zauważać satysfakcjonujące efekty. Jesteś słuchowcem, a może wzrokowcem? Lubisz pisać coś na kartce papieru, ponieważ wtedy zapamiętujesz coś ruchem dłoni? Odpowiedz na te oraz inne pytania.

Monitoruj swoje postępy

Nic nie motywuje tak jak dostrzeżenie postępu, dlatego co tydzień lub dwa staraj się testować siebie samego. Pod koniec tygodnia spróbuj jeszcze raz wykonać zadania, od których zaczynałeś. Porównaj swoje odpowiedzi sprzed tygodnia do tych najnowszych. Dodatkowo, system testowania możesz wykorzystywać po każdym bloku nauki, pod koniec dnia. Tego typu działania stale utwierdzają Cię w przekonaniu, że to co robisz ma sens i coraz bliżej jesteś swojego celu. Jak zmotywować się do nauki? Próbuj cały czas się upewniać w swoich umiejętnościach, aby nigdy nie stracić motywacji.

Ucz się kiedy tylko możesz!

Fiszki, to świetny sposób na naukę słówek czy innych pojęć. Są kompaktowe, małe i zmieszczą się wszędzie. W dzisiejszych czasach, możesz je nawet mieć w formie digitalowej na telefonie jako aplikacja. Dzięki nim będziesz blisko materiałów do nauki cały czas! Czy to w kolejce do lekarza, w autobusie, albo czekając na kogoś zawsze możesz po nie sięgnąć i powtórzyć zagadnienia. W nauce najważniejsza jest systematyczność i małymi kroczkami dążenie do celu, to właśnie fiszki są małą dawką wiedzy, która nie przytłoczy Cię, ale pozwoli zauważyć postęp.

Czy czujesz się już wystarczająco zmotywowany? Trudno jest się uczyć kiedy nie widzimy wyższego celu naszej pracy. Dlatego tak bardzo ważnym jest wyznaczenie głównego, dobrze sprecyzowanego celu oraz nadania terminu do kiedy chcemy go osiągnąć. Przecież proces nauki – tej najintensywniejszej – nie może trwać wiecznie. Kiedy będziesz potrzebować przerwy, zrób to, ale miej dalej świadomość, że będziesz chciał do nauki powrócić. Teraz pozostało tylko wrócić do nauki lub na nową ją rozpocząć! Nie ma co tracić czasu, zacznij już dziś!

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Decoupage