Tutaj jesteś

Organizacja czasu pracy – jak to ogarnąć?

3 sierpnia 2022 Lifestyle organizacja czasu pracy

Dobra organizacja czasu oraz odpowiednie zarządzanie sobą w czasie to dwie bardzo ważne kwestie. Tempo życia rośnie, pracujemy bardzo dużo, a obowiązków wciąż przybywa, nic dziwnego, że zaczynamy zastanawiać się, jak to wszystko ogarnąć. Organizacja czasu pracy bez wątpienia pomoże w uzyskaniu lepszych wyników oraz wygospodarowaniu czasu dla siebie. Jak się za to zabrać?

Zobacz także: Jakie można mieć hobby?

Efektywne zarządzanie czasem pracy

Posiadając dobre nawyki, będzie nam dużo łatwiej skupić się na wybranych zadaniach, dlatego warto wyznaczać sobie cele i określać czas niezbędny do ich wykonania. Dobrym pomysłem będzie także dokładne sprecyzowanie sposobu realizacji poszczególnych zadań. Ustalając priorytety, warto zacząć od zadań pilnych i ważnych, kończąc na tych, które mogą poczekać, dzięki temu zredukujemy poziom stresu. Prawda jest taka, że większość z nas ma tendencje do przeceniania swoich możliwości, dlatego nie wpisujmy w kalendarzu więcej, niż 3 zadań dziennie. Realne oczekiwania to podstawa, w ten sposób pod koniec dnia nie będziemy sobą rozczarowani.

Nie odkładaj na później

Dużym problemem, z którym boryka się większość z nas, jest odkładanie zadań na ostatnią chwilę. Tak zwana prokrastynacja może znacząco utrudniać nam codzienne funkcjonowanie i prowadzić do dużej frustracji. To, dlatego w pierwszej kolejności należy wykonać zadania niecierpiące zwłoki, w końcu one, tak czy inaczej, nas nie ominą.
Czasami nie sprzyjają także okoliczności w pracy, warto spojrzeć na nie z przymrużeniem oka. Nie mamy bowiem wpływu na czynniki zewnętrze, jedyne, na co mamy realny wpływ, to na swoją reakcję na daną sytuację. Stres w pracy na pewno nie pomoże.

Jak unikać rozpraszaczy?

W dzisiejszych czasach trudno utrzymać skupienie, szczególnie jak pracujemy zdalnie w domowym zaciszu, gdzie zawsze jest coś do ogarnięcia lub w biurze w tzw. open space. Jak w takich warunkach utrzymać koncentrację i skupienie? W pierwszej kolejności warto wyeliminować czynniki zewnętrzne, które zabierają nam czas. Ustalmy sami ze sobą, że w czasie pracy nie przeglądamy mediów społecznościowych, nie odpisujemy na wiadomości itp. Kolejna ważna kwestia to przerwy. Prawda jest taka, że najlepiej zrobić sobie dwie dłuższe przerwy, wtedy można zjeść posiłek, wyjść na zewnątrz, rozprostować nogi. Skupieniu i koncentracji na pewno nie sprzyja bałagan na biurku oraz w komputerze. Aby móc sprawniej wykonywać swoje obowiązki, warto zachować porządek w swoim otoczeniu. Dobrym pomysłem będzie posegregowanie folderów na pulpicie, dokumentów na biurku, wówczas łatwiej będzie nam się odnaleźć.

Organizacja czasu pracy może być trudna, gdyż mamy coraz więcej obowiązków zawodowych, które niekiedy mogą przytłaczać. Można jednak wypracować dobre nawyki, aby móc zorganizować sobie dzień pracy tak, aby się nie stresować, a jednocześnie zrealizować dzienny plan. Chociaż nie jest to proste, to wystarczy trochę cierpliwości i samodyscypliny, aby móc być zadowolony z siebie, a także swojej efektywności i wydajności w pracy. Odhaczanie kolejnych punktów na liście zadań jest bardzo satysfakcjonujące.

Wódka czysta a wódka smakowa

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Balsam i szampon do brody