Technika decoupage to świetny sposób, aby nadać przedmiotom nowe życie. Stwarza wiele możliwości, wystarczy odrobina fantazji i cierpliwości, aby stworzyć przepiękne dekoracje. Jak zacząć swoją przygodę z decoupage i jakie akcesoria będą niezbędne, aby wykonać swój pierwszy przedmiot?
Technika decoupage – na czym polega?
Decoupage to technika dekoracyjna, która pozwala ozdobić różne przedmioty. To świetny sposób, aby wielu rzeczom nadać drugie życie, ale też wspaniałe i kreatywne hobby, pozwalające realizować swoje twórcze wizje. Jest to na tyle popularna i łatwa w wykonaniu technika, że swoją przygodę zacząć może dosłownie każdy. Wystarczy trochę cierpliwości i czasu, aby powstały bardzo ciekawe okazy. Dużym atutem jest to, że w Internecie znaleźć można wiele inspiracji, tutoriali i podpowiedzi, które pozwolą rozwijać swoją pasję. Obok decoupage rosnącym zainteresowaniem cieszy się także scrapbooking.
W decoupage wykorzystywane są gotowe motywy, pozyskiwane z serwetek lub bardzo cienkiego papieru, np. papieru ryżowego, które dostępne są w sklepach, takich jak https://zielonekoty.pl/. Pojedyncze motywy są wycinane lub wydzierane, a następnie odpowiednia kompozycja umieszczana jest na wybranej powierzchni. Zanim elementy zostaną przyklejone, konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Zdobienie decoupage wykonuje się głównie na drewnie lub szkle, ale równie dobrze sprawdzi się powierzchnia metalowa czy gadżety wykonane z ceramiki.
Co będzie potrzebne, żeby zacząć?
Dużym atutem i zaletą decoupage jest to, że technika nie jest bardzo trudna. Nie wymaga też szczególnego talentu plastycznego lub umiejętności manualnych, konieczna będzie za to cierpliwość oraz precyzja. Żaby zacząć swoją przygodę wystarczy kilka praktycznych gadżetów. W pierwszej kolejności wybrać należy przedmiot, który zostanie ozdobiony. Najczęściej wybieranymi są drewniane pudełka o różnych kształtach, pełniące funkcję szkatułek, kuferków, pojemników do przechowywania, ale też drewniane ramki, osłonki na świeczki itp. Fajnie wyglądają także butelki, które mogą pełnić np. rolę wazonu.
Wśród niezbędnych do wykonania gadżetów. Oprócz serwetek potrzebne są także:
farba, najlepiej akrylowa, najlepiej w jasnym kolorze (biała, kremowa), dzięki której można będzie przygotować bazę pod kompozycję;
klej do decoupage;
lakier.
Warto zwrócić uwagę, że konieczny będzie specjalny klej. Propozycje przygotowane do wykonywania decoupage po wyschnięciu jest on bezbarwny i przezroczysty. Najbardziej znane są te na bazie wody, kleje z dodatkiem werniksu lub propozycje 2, lub 3w1, w zależności od preferencji i potrzeb.
Jak wykonać zdobienie decoupage krok po kroku?
Chociaż wiele osób decyduje się na wycinanie motywów z serwetek, to wiele osób zajmujących się techniką zdobienia decoupage od dłuższego czasu zwraca uwagę, że zdecydowanie lepiej jest wybrać wydzieranie. Głównym argumentem przemawiającym za taką decyzją jest to, że niejednorodne krawędzie powstałe po wydarciu zdecydowanie łatwiej jest ukryć.
Rozpoczynając pracę, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować bazę pod kompozycję. W jaki sposób? Wszystko zależy, od materiału, z jakiego wykonany jest przedmiot. W przypadku drewna konieczne będzie zmatowienie powierzchni, np. przy pomocy papieru ściernego. Często niezbędne może być także odtłuszczenie powierzchni. Tak przygotowany przedmiot można pomalować farbą akrylową, a następnie poczekać, aż dokładnie wyschnie. Czekając, można dokładnie przejrzeć posiadane serwetki oraz wybrać motyw, który zostanie umieszczony na przedmiocie. Dostępne w sprzedaży serwetki są wielowarstwowe, więc zanim motyw zostanie przyklejony, konieczne będzie rozwarstwienie serwetki. Na przedmiot naklejana jest bowiem tylko wierzchnia warstwa, kolorowa, na której umieszczony jest wzór. Przygotowane (wycięte lub wydarte) elementy kompozycji należy kolejno umieszczać na powierzchni, a następnie przy pomocy pędzelka delikatnie nakładać na nie klej. Na tym etapie bardzo ważna jest dokładność i uważność, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić serwetkę. Gdy cała kompozycja zostanie umieszczona na powierzchni zdobionego elementu, należy poczekać, aż dokładnie wyschnie. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie całości, dlatego też niezbędny będzie bezbarwny lakier. Warto pamiętać, że czasami konieczne może być nałożenie kilku warstw lakieru.
Materiał zewnętrzny