Tutaj jesteś

Lampy studyjne a fotografia mody – tworzenie atmosfery i stylizacji za pomocą światła

5 maja 2023 Lifestyle Zalety blendy fotograficznej


Fotografia mody zajmuje się przedstawianiem odzieży i różnych aspektów związanych z ubieraniem się, czesaniem i makijażem. Można w skrócie powiedzieć, że jest to forma aranżowanego portretu. Podczas wykonywania zdjęć istotny jest kontakt z modelem lub modelką, przestrzeń, w której realizowane są prace, a także odpowiedni sposób oświetlenia. W ten sposób można uzyskać ostre i stylizowane zdjęcia zarówno w studiu, jak i plenerze. Jak dobrać poszczególne elementy zestawu fotograficznego, aby uzyskać odpowiednią atmosferę na fotosach?

Zalety blendy fotograficznej

Podczas wykonywania zdjęć studyjnych ważnym elementem jest blenda fotograficzna. Zwykle posiada kilka powierzchni odbijających światło: srebrną, białą i złotą, co pozwala wyeksponować wybrane części obiektu lub modela i dodatkowo rozproszyć ostre światło słoneczne. Blenda jest rozwiązaniem niewymagającym ponoszenia dużych kosztów, a jej wykorzystanie zależy od wybranego stylu oświetlenia portretu.

Lampy studyjne i reflektory

Do fotografii mody wykorzystywane są także zestawy lamp studyjnych. We wnętrzach przydatny jest zestaw dwóch lamp błyskowych uzupełnionych o parasolki lub modyfikator w formie softboxa. Do pracy potrzebne są także statywy oraz system wyzwalania, dzięki któremu można swobodnie zmieniać pozycję aparatu. Doskonale sprawdza się także reflektor, najlepiej z obudową w kształcie plastra miodu. Pozwala to zawęzić wiązkę światła i mocniej doświetlić centrum fotografowanego obiektu.

Podkreślenie atmosfery zdjęcia

Zamontowanie odpowiedniego reflektora wraz z softboxami, lamp światła głównego, kontrolujących i efektowych umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu bez względu na potrzeby sesji zdjęciowej. W ten sposób można przykuć uwagę odbiorcy do wybranego obiektu i podkreślić jego kolor lub fakturę, na przykład, włosy modelki. Dzięki temu można osiągnąć nastrojowy klimat sceny, co jest podstawą tworzenia stylizacji w fotografii mody.

Oświetlenie stroboskopowe

Fotografia mody powinna skupiać się przede wszystkim na modelu lub modelce. Podczas prezentowania różnych elementów garderoby fotografowane może być całe ciało lub tylko jego część. Dlatego z ustawieniem oświetlenia należy eksperymentować, poznając jednocześnie techniki używania lamp i innych elementów instalacji. Warto także wyposażyć swoje studio w oświetlenie stroboskopowe oraz zastawki typu V-Flat. Za jego pomocą można rozproszyć światło i wypełnić pomieszczenie. Pozwala to dostosować klimat i stylizację na zdjęciach zarówno do indywidualnych potrzeb klienta, jak i do specyficznych warunków otoczenia.

Redakcja aseptyczny.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Balsam i szampon do brody